SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU 

Lehká turistika 5,5 km - Korunovační klenoty - Vánoční výstava
 
sobota 6. 1. 2024 
 

Nenáročná turistika 5,5 km po rovině podél Sázavy * Světlá nad Sázavou - kostel sv. Václava * zámek  - jedinečná výstava Korunovační klenoty a Vánoční výstava * možnost návštěvy i stálých expozic zámku

 
 
 

Program:

* 8.06 - odjezd z Prahy, hl.n. - zde bude i sraz účastníků (možnost nástupu Vršovice v 7.55 nebo Libni v 8.12)
* 9.42 - příjezd do Světlé nad Sázavou přestup na vlak do Smrčné, příjezd v 10.15
* turistická trasa 5,5 km podél Sázavy
* zámek Světlá nad Sázavou možnost navštívit - ojedinělá výstava Korunovační klenoty (jen do konce ledna), vstupné 160/120 Kč , Vánoční výstava (jen do 7. 1.), vstupné 140 Kč/100 Kč, pro zájemce i stálé expozice První republika, Koloniální obchod a řemeslo, Historie evropského skla 
* možnost projít se ve vánočně vyzdobeném parku
 * možnost restuarace přímo ve Světlé nad Sázavou - v zámku i ve městě
* 18.16 - odjezd ze Světlé nad Sázavou do Prahy, hl.n. 
* 19.54 - příjezd do Prahy hl. (možnost vystoupit v Libni)
 
 

Cena: 460 Kč

Cena pro děti do 15 let   310 Kč

Cena pro mládež 15 - 18,  studenty 18 - 26 (nutný ISIC) a seniory 65+  410 Kč  

Cena zahrnuje: veškeré jízdné vlakem, služby průvodce

Cena nezahrnuje: vstupné na výstavy expozice v zámku Světlá nad Sázavou - dle vlastního výběru

 

KORUNOVAČNÍ KLENOTY

České korunovační klenoty se na zámku ve Světlé nad Sázavou objevily vůbec poprvé v historii. Jedná se o mistrovské repliky nejcennějšího pokladu. Návštěvníci tak mohou vidět na jednom místě kopii svatováclavské koruny, středověkého žezla, jablka a mimořádně i korunovačního meče.

Příběh korunovačního kompletu je navždy spojený s dějinami české státu. Začal se psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj historický i symbolický význam.

Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče bude výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích, setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.

 

VÁNOČNÍ VÝSTAVA

V komentované prohlídce se dozvíte, kdy se začaly Vánoce slavit, jak se slavily v průběhu dějin až po současnost. Výstava je doplněna přehlídkou 35 tematicky nazdobených vánočních stromků: nechybí medový strom, porcelánový nebo perníčkový, ale zastoupeni jsou i nejvýznamnější výrobci skleněných ozdob - např. firma Koulier nebo sklárna Rautis z Poniklé v Krkonoších, která je dnes jediným nositelem unikátní výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perlí.

Nechybí mezi nimi strom v českých národních barvách a další stromky zdobené keramickými ozdobami či minerály nebo stromy, které spolu s vystavenými saněmi odkazují k populární pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Slavnostní vánoční výzdobu doplní unikátní adventní věnec s obvodem 48 metrů, který je instalován kolem kašny na nádvoří zámku.

 

Přihlášení na akci Světlá nad Sázavou

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: