NP SASKÉ ŠVÝCARSKO - LOĎKY V ÚDOLÍ KŘINICE

Sebnitz * Hinterhermsdorf * Obere Schleuse (loďky v údolí Křinice) - 1. zóna NP * Ostrauer Mühle * Malířská stezka mebo  Křinická tramvaj * Bad Schandau nebo přes Weifberg a Brtníky

 
REZERVAČNÍ FORMULÁŘ ÚPLNĚ DOLE
 

Termín: 13. 10. 2019

 
9POZOR NEJEDNÁ SE O LOĎKY V HŘENSKU, ALE NA NĚMECKÉ STRANĚ OBERE  SHLEUSE (HORNÍ SPLAV) NA ŘÍČCE KŘINICI

 V PANENSKÉ PŘÍRODĚ. VÝHODOU JE, ŽE JE ZDE MÁLO TURISTŮ, ODLEHLÉ MÍSTO V 1.ZÓNĚ NP, NÁDHERNÁ PŘÍRODA

 

Divoká romantika - trasa pro turisty - 18 km

  • Program:

    6.51 - Odjezd z Praha - Hlavní nádraží (přistoupit se dá v Praze Holešovicích, Podbabě, v Kralupech v 7.20, Roudnici v 7.41, Lovosicích v 7.59 a Ústí nad Labem 8.16)

    * 8.31 příjezd do Děčína

    * 8.41 odjezd dráhou NP do Mikulášovic střed  (10.00)

  • * 18 km trasa Mikulášovice - rozhledna Weifberg - Hinterhermsdorf - vyhlídka Hermannseck - Obere Schleuse (Horní splav) s možností  plavby loďkou s převozníkem po soutěsce Křinice  (za příplatek) - lze jít nad soutěskou pěšky (pěkné výhledy na loďky) - Niedermühle - památník pochodu smrti 1945 - Zadní Doubice - osada Kopec (restaurace) ZDE - Brtníky žel.st., v Brtníkách možnost restaurace U Krkovičky (cca 300 m odklon od trasy) ZDE

Trasa  ZDE

Odjezd domů:

17.37 - odjezd z Brtníků přes Mikulášovice a Děčín (návazné přestupy)

Návrat do Prahy, hl.n. ve 21.10

Možnost výstupu po trase: Ústí nad Labem 19.40,  Lovosice 19.57, Roudnice nad Labem 20.11, Kralupy nad Vltavou 20.36, Praha - Podbaba 20.55 , Praha - Holešovice 20.59

Cena: 749 Kč  (stálí klienti SLEVA)

 299 Kč - děti do 14,9 let (tento výlet doporučujeme dětem minimálně od 8 let - s přihlédnutím k jejich fyzickým možnostem)

 

ENGELTIP: Ti, kteří již cestovali s Engeltour SLEVA, ostatní můžou koupit výhodně na Slevomatu  ZDE

Cena zahrnuje:

* veškerou dopravu tam, zpět i v místě - vlak, autobus, lodní přívoz

* průvodcovské služby

Cena nezahrnuje:

* případné vstupné na loďky 7 EUR , dá se jít pěšky stezkou nad soutěskou

* případné jízdné Křinickou tramvají - zvýhodněná cena 2,5 EUR (běžná cena 5 EUR),  alternativa Malířská stezka nebo autobus

 

HINTERHERMSDORF  

Hinterhermsdorf je vstupní bránou do tzv. zadního Saského Švýcarska, výchozí bod turistických tras pro pěší i cyklisty.  Obec Hinterhermsdorf, teprve nedávno prohlášená za "nejkrásnější vesnici v Německu"

 

OBERE SCHLEUSE - SOUTĚSKA KŘINICE 

Plavba na lodičkách na Horním splavu (Obere Schleuse) - historická, divoká a romantická zároveň.

Jedním z nejoblíbenější cílů v Českosaském Švýcarsku je plavba na lodičkách v soutěsce říčky Křinice u Hinterhermsdorfu.

Jak zní ticho uprostřed první zóny národního parku? Rozmanitost tvarů skal, které se zrcadlí na hladině Křinice, bere dech. Zážitek z pomalé jízdy a vůně čerstvého vzduchu osvěží zejména v horkých letních dnech. Historky, které převozník během zhruba půlhodinové plavby vypráví, krásné pěší stezky, které Vás provedou krajinou rozeklaných skal, to je Obere Schleuse. Zažijete pocit, že se nacházíte ve světě, kde se příroda ukazuje ještě ve své původní kráse.

Obere Schleuse je obdoba českých soutěsek Edmundova a Divoká soutěska. Soutěskou není nutno jet na lodičce, ale je možné ji projít pěšky. Pěší varianta zajišťuje krásný výhled na soutěsku. Plavba je dlouhá 700 metrů a trvá zhruba 25 minut. U horní části nádrže na saské straně je přístaviště s restaurací a prodejem suvenýrů.

 

HERMANNSECK 

Vyhlídková skála Hermannseck se tyčí se nad hrází nádrže Obere Schleuse

 

ROZHLEDNA WEIFBERG

Rozhledna na kopci Weifberg (477,8 m.n.m.) je oblíbenou destinací pro návštěvníky zadního Saského Švýcarska. Je vyrobena ze dřeva se svislými ocelovými sloupy. Postavena byla za pouhých 5 měsíců a slavnostně otevřena 2. listopadu 2000. Věž je vysoká 36,9 metru a má průměr 6,4 metru. Střecha věže je osmiboká. Turisté si z ní mohou vychutnat nádherný výhled na celé Česko-saské Švýcarsko, Lužické hory a část Českého Středohoří.  

 

NIEDERMÜHLE - DOLNÍ MLÝN 

Dolní mlýn stojí v údolí říčky Křinice nedaleko hraničního přechodu v Zadn Doubici. Mlýn je jedním z mlýnů, které tu stály, ale jako jediný se uchoval do dnešních dnů. V dokumentech je zmiňován v roce 1547, ale jeho původ bude patrně ještě starší. Naznačují to stopy středověkého opevnění, které byly odkryty při ničivých povodních v roce 1927. Sloužil jako pila a mlýn a měl dvě vodní kola - jedno bylo určeno k mletí mouky, druhé sloužilo pile.

Mlýn v průběhu doby nezažíval jen dobré časy. Kromě zmiňované ničivé povodně již dříve, v roce 1860 vyhořel. S malou přestávkou, kdy byl jeho vlastníkem jistý pan Hohne, který tu kromě mlýna provozoval také hospodu, jej vlastnila rodina Peschke. Život tu nebyl vždy jednoduchý a majitelé se mimo jiné potýkali s dluhy, ze kterých se ale dokázali úspěšně vymanit. Mlýn fungoval do roku 1982, jeho poslední majitelka zemřela v roce 2002 v požehnaném věku 92 let. Kolem mlýna vede oblíbená turistická trasa, která vám nabídne nejen pohled na zajímavé historické stavení, ve kterém žily celé generace, ale i krásnou přírodu tohoto malebného koutu.  

 

PAMÁTNÍK POCHODU SMRTI 

U bývalé obce Zadní Doubice,odbočkou od rozcestníků,v temném dole ,zajímavý památník  na 2. světovou válku. Kdysi zde stával dřevěný kříž, připomínající zavraždění osmi vězňů na pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide v roce 1945. Pochod smrti, který vyšel z koncentračního tábora Schwarzheide, pobočného tábora Sachsenhausen, umístěného asi 50 km severně od Drážďan, patřil k jednomu z nejdelších válečných pochodů smrti. Němci zahájili evakuaci tábora před postupující Rudou armádou 19. dubna 1945, pochod vězňů trval 19 dní a skončil 7. května 1945 v Terezíně.

      

 

OSADA KOPEC, BRTNÍKY

Malá osada ve Šluknovském výběžku se mohla v minulosti pyšnit čtyřmi mlýny a katry na Brtnickém potoce a čtyřmi velkými vodními nádržemi. Kopec nesl až do roku 1945 název Hemmehübel, víska byla založena před rokem 1660 a od 18. století se zde odlévaly zvony a fungovalo zde několik vynikajících zvonařů. Převážnou část obyvatel tvořilo až do konce 2. světové války německé obyvatelstvo. Po jejím skončení se sem přestěhovali lidé z vnitrozemí a Němci byli z pohraničí odsunuti. Pěkné posezení v hospůdceu Oty

 

Přihlášení na výlet loďky v Sasku

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: