GÖRLITZ a KOUPÁNÍ V BERZDORFER SEE (MODRÁ LAGUNA)

prohlídka historického centra Görlitz (Zhořelec) * koupání v jezeře Berzdorfer See v Modré laguně (v případě nepříznivého počasí delší pobyt ve městě, možnost návštěvy ZOO)

pátek 23. 6. 2023

 

Město plné památek a koupání v křišťálově čistém jezeře Berzdorf, na pláži Modrá laguna s bílým pískem navezeným z Baltu. Jezero je velké jako čtyři Máchova jezera.
 

Cestující z Prahy se do Liberce, kde je sraz dopraví buď autem (parkování u nádraží) nebo autobusem. Ideální spoj z Prahy, Černého Mostu Regiojet v 7.00, na autobusovém nádraží v Liberci (konečná stanice), které je hned proti vlakovému dorazí v 8.15

 

*  08.40 - sraz všech účastníků na vlakovém nádraží v Liberci

*  09.08 - odjezd z Liberce německým vlakem do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 9.41

*  10.04 - odjezd z Zittau do Görlitz (10.39)

*  14.18 - odjezd z Götlitz k Bertsdorfskému jezeru - možnost koupání

*  17.05 - od jezera z Modré laguny přes Hagenwerder do Zittau (18.19)

*  18.36 - vlakem z Zittau do Liberce (19.09)

 

Cestujícím pokračujícím autobusem do Prahy doporučujeme rezervovat autobus Regiojet s odjezdem v 19.40 z autobusového nádraží (naproti vlakovému)

 

GÖRLITZ A JEHO NEJ

* NEJvýchodnější město Německa

* jedno z NEJlépe zachovaných historických měst v Německu a nebyl ani za války příliš poškozen

* NEJstarší stavbou světského typu je Waidhaus z první pol. 12. století.

* NEJzajímavější ulicí Görlitz je Neißstraße, na které se nachází takzvaný Biblický dům s pískovcovou fasádou, na níž jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona.starší stavbou světského typu je Waidhaus z první pol. 12. století.

* se nachází jedna z NEJstarších knihoven v Sasku

Město Görlitz (česky Zhořelec) je nejvýchodnější město Německa na státní hranici s Polskem. Šesté největší město svobodného státu Sasko leží na horním toku Lužické Nisy s 57 000 obyvateli.

V rámci rozdělení měst po druhé světové válce byl Görlitz rozdělen na dvě části, a to polské Zgorzelec a německý Görlitz.

Görlitz je jedno z nejlépe zachovaných historických měst v Německu a nebyl ani za války příliš poškozen. V rozsáhlé historické části je asi 4 000 památkových objektů, hlavně měšťanských domů od 15. do 19. století. Z památek můžeme vyjmenovat majestátní a dominantní pozdně gotickou katedrálu Peterskirche.

 V těsné blízkosti se nachází dům, za jehož nádherným barokním průčelím se nachází jedna z nejstarších knihoven v Sasku, původně nejvyšší krajská vědecká knihovna.

Zážitek z nakupování nabízí obchodní dům na náměstí Demiani. Tento klenot ryzí secese, který v téměř nezměněné podobě přečkal dlouhá desetiletí plná změn, je charakteristický svým obrovským světlíkem a galerijně uspořádanými prodejními plochami.

V těsné blízkosti lze obdivovat také Schönhof, jednu z nejokázalejších budov ve městě, ve které byl dříve pivovar. Dnes je domovem Slezského muzea, ve kterém najdete umělecké řemeslo 17. - 19. století, řemeslné a průmyslové výrobky a umění z 19. a počátku 20. století. Nejen děti si zcela jistě najdou něco pro potěšení v görlitzském Muzeu hraček. Přes 4 000 hraček z Krušnohoří vás zavede do světa hraček od roku 1850 do současnosti.

BERZDORFSKÉ JEZERO

Berzdorfské jezero – Berzdorfer See je skvělé místo pro relax i sport. Je nejbližším ze soustavy Lužických jezer, v provozu teprve od roku 2013. Rozlohou 960 ha (skoro 10 km²), největší hloubkou 72 metrů a délkou pobřeží 15,5 km se stalo oblíbenou lokalitou pro příznivce jachtingu, cyklistiky i koupání. 14 km dlouhá okružní asfaltová stezka slouží také in-line bruslařům

Podél jezera jsou občerstvovací stánky, zmrzlinárny, grily, sociální zařízení, parkoviště, hotel, přístaviště, hřiště na plážový volejbal i další služby. Populární jsou dlouhé pláže na severu a východě s pískem a kamínky, anebo jižní pláž zvaná Modrá laguna s bílým pískem

Cena: 360 Kč

Děti do 14,9 let 270 Kč
 
Cena zahrnuje: veškeré jízdné v rámci programu - vlak Liberec - Zittau a zpět, vlak Zittau - Görlitz, autobus k Berzdorfskému jezeru a zpět
 
Vstupné na pláž se neplatí

Přihlášení na akci Görlitz a Berzdorfské jezero

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: