ZÁMEK ŽLEBY

Komentovaná prohlídka zámku - 1. okruh - Reprezentační sály a salóny * na výběr trasa 12 km nebo 5,5 km trasa Přírodním parkem Doubrava

MOŽNOST NÁVŠTĚVY OBORY BÍLÝCH JELENŮ
 
neděle 22. 5. 2022
 
 
 
Výlet začíná na zámku Žleby, kde je pro nás rezervovaná prohlídka - Reprezentační sály a salóny. Dále nás čeká 5,5 km nebo 12 km trasa kolem řeky Doubravy a Přírodním parkem Doubrava do Třemošnice. Zde je zrícenina hradu Lichnice a rozhledna Milada. 
 
Program:
 
*  7.59 -  odjezd z Prahy do stanice Žleby (9.26)
* přechod k zámku, komentovaná prohlídka zámku Žleby (rezervace pro naší skupinu) - základní okruh Reprezentační sály a salóny
* pauza na oběd v restauraci
*  12 km trasa kolem Doubravy do Třemošnice, zřícenina hradu Lichnice, rozhledna Milada, možno jít jen 5,5 km a jednu zastávku se přiblížit vlakem
* 18.11 - odjezd z Třemošnice do Prahy, hl.n. (20.00)
 
Prohlídka zámku Žleby - Reprezentační sály a salóny
 
Kouzlo romantického zámku: reprezentační sály a salóny východního i jižního křídla horního zámku, zámecká zbrojnice s ojedinělou sbírkou zbraní a zbroje, romantické interiéry, renesanční arkádové nádvoří s ochozy, zámecká kuchyně s historickým provozním zázemím a přípravnou jídel. První prohlídkový okruh je určen pro návštěvníky, kteří chtějí spatřit nejvýznamnější a nejkrásnější zámecké sály a rozsáhlé sbírky knížat z Auerspergu.
 
Přírodní park Doubrava
 
Chráněné území o rozloze 5 km2 založené v roce 1998 za účelem zachování krajinného rázu hlubokého údolí řeky Doubravy mezi Spačicemi a Ronovem nad Doubravou.
Většinu území pokrývá uměle vysazený les, místy se však stále vyskytují původní bučiny a suťové javořiny. V bylinném patře roste například prvosenka vyšší, nebo kostival hlíznatý, u vodních ploch lze spatřit ledňáčka nebo vydru.
 
Zřícenina hradu Lichnice a rozhledna Milada
 
Hrad tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Železných hor. Byl vybudován ve 2. polovině 13. století Smilem z Lichtenberka. Měl trojúhelníkový půdorys a věž o průměru 12 metrů. K zániku hradu přispělo rozhodnutí krále Ferdinanda III. v roce 1648, který nařídil pobořit hradby. V následujících letech byl hrad zdrojem kamene na výstavbu domů. Nová rozhledna vznikla přímo v areálu zříceniny v roce 2017. Po točitém ocelovém schodišti vystoupáte na hranu kamenného torza věže a při dobré viditelnosti můžete vidět nejen krajinu v okolí, ale také třeba Krkonoše, Bezděz nebo Milešovku vzdálenou 140 km.

 

Cena: 370 Kč 

* Cena pro děti do 15 let -  120 Kč

* Cena pro mládež do 18 let, studenty do 26 let - 250 Kč

* Cena pro seniory nad 65 let - 250Kč

Cena zahrnuje: dopravu tam a zpět, služby průvodce

Cena nezahrnuje: vstupné na zámek  Žleby - I.okruh - dospělí 200 Kč, senioři 65+, mládež 18 - 24 let 160 Kč, děti do 18 let 80 Kč, případný přejezd z Ronova do Třemošnice (pro ty, kteří nechtějí jít celou trasu)

 

Přihlášení na akci zámek Žleby

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: