BAUTZEN A ZÁBAVNÝ PARK

Historické město Horní Lužice plné památek - hrad Ortenburg, Reichenturm, chrám sv. Petra, Hexenhäusel (Čarodějný dům) - možnost návštěvy Saurierparku (Dinosauří park s mnoha atrakcemi)

úterý 30. 4.  2024
 
 
Bautzen - Turmparade: Blick von der Friedensbrücke auf die AltstadtRunde durch die Bautzener AltstadtPoskytuje kinder.de
 

Program:

Cestující z Prahy se do Liberce, kde je sraz dopraví buď autem (parkování u nádraží) nebo autobusem, spoj z Prahy, Černého Mostu na autobusové nádraží v Liberci (konečná stanice), které je hned proti vlakovému.

 

VÝLET ZAČÍNÁ A KONČÍ  LIBERCI

*  sraz účastníků na nádraží v Liberci

*  09.34 - odjezd z Liberce německým vlakem do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.13

*  10.30 - odjezd autobusem z Zittau do Löbau (11.18)

*  11.26 - odjezd vlakem do Bautzen (11.39)

*  procházka městem po nejvýznamnějších památkách - hrad Ortenburg, radnice, chrám sv. Petra, věž Reichenturm, Hexenhausel (čarodějný dům)

*  volno ve městě, možnost nákupů

*  pro zájemce možnost odpoledního programu návštěva Saurierpark - Dinosauří zábavný park s mnoha atrakcemi pro malé i velké od Horolezecké džungle až po Galaktickou mlhovinu

Der Freizeitpark in Sachsen für die ganze Familie - über 200 Dinosaurier und viele Attraktionen! - Saurierpark

*  17.39 - odjezd vlakem z Bautzen do Liberce (s jedním přestupem v Bischofswerda)

*  19.27 - příjezd do Liberce

 

Cena: 360 Kč

Děti do 14,9 let 270 Kč
 
Cena zahrnuje: veškeré jízdné v rámci programu - vlak, autobus z Liberce do Bautzen  a zpět, autobus do Dinoparku a zpět, služby průvodce
 
Cena nezahrnuje: vstupné do Dinosauřího zábavného parku 17 EUR (4 - 100 let), od 15 osob 14 EUR

 

BAUTZEN - BUDYŠÍN

Bautzen česky Budyšín, je malebné město na vysoké skále nad údolím řeky Sprévy asi 50 kilometrů severovýchodně od Drážďan v německé spolkové zemi Sasko.

Lužičtí Srbové, nejmenší slovanský národ, se v této oblasti usadili už kolem 6. století, i když první doklady o srbském hradišti Budusin pochází až z roku 1002. U něj si později založil míšeňský markrabě hrad Ortenburg. V roce 1273 získalo osídlení od Přemysla Otakara I. městská práva a díky obchodní stezce, která přes něj vedla z Ruska do západní Evropy, rychle bohatlo a nabývalo na významu, o čemž svědčí nejenom množství honosných budov, ale i fakt, že se tu konala svatba Karla IV. s jeho třetí manželkou Annou Svidnickou.

I přes skutečnost, že místní Lužičtí Srbové jsou ze všech stran obklopení německoou populací, se jim stále podařilo uchovat si svůj jazyk i kulturu. Na první pohled je to zřetelné na cedulích, které jsou tu vždy dvoujazyčné: v němčině a v lužické srbštině.

Malebné historické jádro města je ohraničeno částečně dochovanými hradbami ze 14. až 15.stol., v nichž lze vidět mohutné věže i bašty. Původní hrad Ortenburg přestavěl v letech 1483 až 1486 ve stylu pozdní gotiky uherský král Matyáš Korvín, ale po poškození v druhé polovině 17. století byl přeměněn na zámek a úpravami prošel i v 19. století. Dnes v něm našlo své sídlo Muzeum srbských dějin a kultury.

Za pozornost stojí barokně přestavěná radnice či chrám svatého Petra, postavený ve 13. a 15. století, jehož interiér roku 1524 rozdělila mříž na část římskokatolickou a část protestantskou, dále gotická věž Reichenturm s barokní nástavbou.

 
 

Přihlášení na akci Bautzen a zábavný park 30. 4. 2024

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: