SVĚTOVÁ VÝSTAVA ORCHIDEJÍ S VELIKONOČNÍ VÝSTAVOU  A KVETOUCÍ KAMÉLIE NA ZÁMKU PILLNITZ

čtvrtek 21. 3. 2024   

sobota 23. 3. 2024   

PROGRAM:

* 6.45 - odjezd rychlíkem z Prahy, hl.n. 

* možnost přistoupit cestou: Praha - Holešovice 6.55, Praha - Podbaba 7.00 Kralupy nad Vltavou 7.18, Roudnice nad Labem 7.43, Bohušovicích nad Ohří v 7.51, v Lovosicích v 7.59 a Ústí nad Labem v 8.16

* návazné přestupy Děčín a Bad Schandau

* 9.36 - příjezd do Pirny

* přejezd autobusem na zámek Pillnitz

* procházka po zámeckém parku, možnost návštěvy skleníku s kvetoucí kamélií (kvete od půlky února do půlky dubna) a Palmového skleníku

* přejezd do Drážďan

 

PO NÁVŠTĚVĚ ZÁMKU PILLNITZ MŮŽETE ZŮSTAT V DRÁŽĎANECH A VYNECHAT VÝSTAVU ORCHIDEJÍ A VELIKONOČNÍ VÝSTAVU 

 

* pro zájemce o výstavu přejezd tramvají na výstaviště

* návštěva Světové výstavy orchidejí spojené s Velikonoční výstavou a trhy

* poté přejezd k nádraží, kde ještě zbyde čas na nákup

* 17.29 odjezd vlakem do Prahy s návaznými přestupy v Děčíně a Bad Schandau

* 21.12 příjezd do Prahy, hl.n., možnost výstupu po trase

 

Cena: 490 Kč 

Cena pro děti do 14.9 let    380 Kč

Cena pro mládež 15 - 18 let, studenty 18 - 26 (nutný ISIC) a seniory 65+   450 Kč

Cena zahrnuje: 

jízdné vlakem z Prahy do Drážďan a  zpět, jízdné dopr.prostředky v rámci daného programu, služby delegáta
 

Cena nezahrnuje:

Vstupné na výstavu orchidejí: 12 EUR za dospělou osobu, 10 EUR senioři 65+ a studenti, 5 EUR za dítě do 14 let

Vstupné do parku na zámku Pillnitz je zdarma, zaplatíte pouze pokud půjdete do skleníku s kamélií 5 EUR, děti do 16 let zdarma

Světová výstava orchidejí a jarní veletrh

Největší a nejkrásnější mezinárodní výstava orchidejí v Evropě. Pěstitelé ze 4 kontinentů vytvoří v HALLE 1 fascinující přehlídku 20.000 rostlin a 100.000 květů.

Výstava orchidejí se koná v rámci jarního veletrhu DRESDNER OSTERN, největší a nejoblíbenější veletrh v Drážďanech, zve tradičně krátce před Velikonocemi, na výstaviště MESSE DRESDEN. Pestrá škála nabídek z oblasti zahrady, zvířat, řemesel, rodiny a volného času spolu s jarním trhem dýchnou na návštěvníky jarní náladu. Na výstavišti bude zastoupeno na 350 vystavovatelů.

DRESDNER OSTERN 2023 mit Internationaler Orideenausstellung (youtube.com)

Zámek Pillnitz s kvetoucí kamélií

Kamélie v zahradě zámku Pillnitz je každé jaro obsypána nalitými pupeny a vypadá jako obří karmínově zářící drahokam. Každý podzim obléká svůj skleněný zimník, který ji chrání až do května. Skleník je každý rok veřejnosti přístupný zpravidla již od února až do poloviny dubna. Obdobím hlavního rozkvětu kamélie bývá zpravidla březen.

Desítkami tisíc zářících květů vítá každoročně v předjaří drážďanská kamélie návštěvníky zámecké zahrady v Pillnitz. Obří keř s obvodem 35 a výškou 9 metrů pokryjí jej tisíce karmínově červených zvoncovitých květů a se žlutým středem. Kdo by čekal úchvatnou vůni, bude zklamán. Květy jsou bez jakékoli vůně či zápachu.

Stáří kamélie přezdívané »Grand Dame« není přesně známo. Roku 1776 byla v květináči importována až z Japonska a její cesta do Pillnitz vedla přes londýnskou Královskou botanickou zahradu v Kew. V roce 1801 kamélii (latinsky "camellia japonica" tedy kamélie japonská patří do čeledi čajovníkovitých) dvorní zahradník Carl A. Terscheck přesadil na její současné místo. Během svého života dosáhla kamélie i přes různá úskalí úctyhodných rozměrů.

Díky ochraně proti mrazu přežila kamélie v pillnitzké zámecké zahradě více než dvě století, čímž se stala nejstarší a největší kamélií severně od Alp. Zprvu kamélii přes mrazem chránil vytápěný dřevěný domek. Roku 1992 byl pro tento značně vzrostlý keř vystavěn velký skleník s ocelovými ochozy uvnitř. Tento 54tunový skleník se pohybuje na ocelové kolejnici a může tak kamélii od října do května zakrývat. Velká dvoukřídlá vrata umožňují, aby se obrovský keř bez újmy na zdraví skryl před mrazem a při teplotě 4-6 °C přezimoval. Klima ve skleníku hlídá počítač, který automaticky řídí teplotu, ventilaci, vlhkost a zastínění.

 

Přihlášení na akci Výstava orchidejí

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: