ADVENTNÍ ZITTAU A GÖRLITZ (Zgorzelec)

Dvě malebná města Horní Lužice v jeden den

TERMÍN: soboty 7. 12. a 14. 12. 2019 

*  Odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 7:00

*  Odjezd vlakem  z Liberce  v 8:38 do Zittau  (Žitava), příjezd do Zittau v 9.10

*  návštěva městečka Zittau, krásné náměstí, možnost navštívit kostel sv. Kříže Žitavské postní plátno ZDE, květinové hodiny, posezení v cukrárně, v sobotu možnost nákupů

*  11.00  odjezd z Zittau do Görlitz (11.36)

*  přejezd tramvají do centra, prohlídka města (chrám sv. Petra a Pavla, Waidhaus, renesanční radnice, Schönhof, Barockhaus, Tlustá a   Radniční věž), možnost výstupu na věže, možnost nákupů(v neděli jen na polské straně) , volno ve městě  - Ježíškovy adventní trhy  ZDE

Odjezd domů:

16.17 odjezd z Görlitz do Zittau (16.56), 17.18 odjezd do Liberce
 
17.55 příjezd do Liberce
 
možnost večeře v naší oblíbené restauraci v Liberci (výborně vaří, hotovky kolem 100 Kč)
 
Odjezd domů autobusem Regiojet nebo Flixbus, návrat do Prahy kolem 20.20

 

Cena: 470 Kč (450 Kč ti co již cestovali s Engeltour) - dospělí do 64.9 let

350 Kč - DĚTI 6 - 18 LET, STUDENTI DO 26 LET (NUTNÝ ISIC),  SENIOŘI 65+

250 Kč - nástup v Liberci, jednotná cena pro všechny

     0 Kč - děti do 6 let z Prahy i Liberci, z Prahy do Liberce mají zajištěné vlastní místo v autobuse

Slezský Ježíškův vánoční trh v Görlitz

Co na vás čeká v tomto historickém skvostu Německa? Tradiční řemeslné výrobky, polské, německé i české kulinářské speciality, výborné nápoje, pohoda a především samotný Ježíšek.

Nečekejte megalomanské tržiště podobné trhům v jiných německých městech, jako jsou Drážďany či Norimberk nabízejících spousty moderních lákadel a atrakcí. Ve Zhořelci na vás čeká malebný trh v historickém centru, s nejen typickými bratwursty a klobásami, ale také sedláckým chlebem (krajíc ukrojený z obrovského pecnu chleba a pomazaný sádlem se škvarky a cibulí), vydatnými polévkami, sladkými koláči, ale i tradičními vánočními nápoji (svařák a punč).

Zkrátka mísí se zde všechny dobroty Horní Lužice, Dolního Slezska, Čech, Saska a Polska. A to proto, že Zhořelec leží na historickém i dnešním průsečíku těchto zemí.

Město Görlitz a jeho NEJ

* NEJvýchodnější město Německa

* jedno z NEJlépe zachovaných historických měst v Německu a nebyl ani za války příliš poškozen

* NEJstarší stavbou světského typu je Waidhaus z první pol. 12. století.

* NEJzajímavější ulicí Görlitz je Neißstraße, na které se nachází takzvaný Biblický dům s pískovcovou fasádou, na níž jsou zachyceny výjevy ze Starého a Nového zákona.starší stavbou světského typu je Waidhaus z první pol. 12. století.

* se nachází jedna z NEJstarších knihoven v Sasku

Město Görlitz (česky Zhořelec) je nejvýchodnější město Německa na státní hranici s Polskem. Šesté největší město svobodného státu Sasko leží na horním toku Lužické Nisy s 57 000 obyvateli.

V rámci rozdělení měst po druhé světové válce byl Görlitz rozdělen na dvě části, a to polské Zgorzelec a německý Görlitz.

Görlitz je jedno z nejlépe zachovaných historických měst v Německu a nebyl ani za války příliš poškozen. V rozsáhlé historické části je asi 4 000 památkových objektů, hlavně měšťanských domů od 15. do 19. století. Z památek můžeme vyjmenovat majestátní a dominantní pozdně gotickou katedrálu Peterskirche.

 V těsné blízkosti se nachází dům, za jehož nádherným barokním průčelím se nachází jedna z nejstarších knihoven v Sasku, původně nejvyšší krajská vědecká knihovna.

Zážitek z nakupování nabízí obchodní dům na náměstí Demiani. Tento klenot ryzí secese, který v téměř nezměněné podobě přečkal dlouhá desetiletí plná změn, je charakteristický svým obrovským světlíkem a galerijně uspořádanými prodejními plochami.

V těsné blízkosti lze obdivovat také Schönhof, jednu z nejokázalejších budov ve městě, ve které byl dříve pivovar. Dnes je domovem Slezského muzea, ve kterém najdete umělecké řemeslo 17. - 19. století, řemeslné a průmyslové výrobky a umění z 19. a počátku 20. století. Nejen děti si zcela jistě najdou něco pro potěšení v görlitzském Muzeu hraček. Přes 4 000 hraček z Krušnohoří vás zavede do světa hraček od roku 1850 do současnosti.


 

Přihlášení na Adventní Görlitz

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: