VELIKONOCE V BRDECH

Program pro turisty i pohodáře
 
 
Velikonoce v Březových horách * výstup na Třemošnou (779 m n.m.) se skalním vyhl.místem Kazatelna 10 km okruh (varianta pro turisty) nebo vycházka na Sv.horu 2 km (varianta pro pohodáře nebo zůstat na Masopustu (varianta pro super pohodáře)
 
sobota 9. 4. 2022
 
 
 
Program:
 
*  8.30 - odjezd z Prahy - Smíchov přímým vlakem do Příbrami (10.03)
*  přechod cca 1 km do Březových hor na Velikonoce v Hornickém skanzenu
*  tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí.
* 10 km okruh - výstup na Třemošnou a na  vyhlídku Kazatelna nebo vycházka na Sv. horu (2 km)  - rychlíci stihnou vše
* 17.49 - odjezd z Příbram do Prahy - Smíchov (19.26)
(podrobný aktuální rozpis časů a programu přijde přihlášeným tři dny před odjezdem)
 

Velikonoce v Březových horách s bohatým programem

Návštěvníci se tu mohou seznámit s podobou velikonočních svátků v hornické domácnosti na počátku 20. století: vůně pečiva, lidové popěvky, tradiční výzdoba i um tvůrců lidových řemesel. Zájemci si mohou vše vlastnoručně vyzkoušet – mj. pletení pomlázek, zdobení perníčků, pečení jidášů, regionální zdobení vajíček, výrobu rákosových píšťalek.
 
Třemošná (779 m n.m.)
Třemošná byla už v minulosti vyhledávaných turistickým cílem. V roce 1890 na její vrchol byla vyznačena cesta značkaři KČT z Příbrami. Ti usilovali i o stavbu rozhledny na Třemošné. Jejich plány vzaly za své v roce 1927, když v blízkosti Třemošné armáda zřídila dělostřelecké cvičiště. Od padesátých let minulého století byla značná část území Brd, včetně Třemošné, pro veřejnost nepřístupná po vzniku vojenského výcvikového prostoru Jince. Až teprve před několika málo lety armáda zpřístupnila turistům některé části Brd, i když je toto pohoří i nadále vojensky využíváno.
 
 
Vyhlídka Kazatelna (740 m n.m.)
Vyhlídka Kazatelna se nachází na východním úbočí Třemošné v nadmořské výšce 740 metrů. O tom, že toto krásné vyhlídkové místo přitahovalo pozornost již v minulosti svědčí fakt, že k němu nechali majitelé zdejšího panství Colloredo-Mansfeldové v šedesátých letech 19. století vybudovat zpevněnou cestu. Vyhlídka Kazatelna je tvořena slepencovým skalním sukem, pod nímž se rozprostírá mohutné kamenné moře. Z Kazatelny je pěkný výhled na Příbram, Březové Hory a Povltaví, při dobré viditelnosti je vidět vrcholky Šumavy a když je viditelnost opravdu suprová lze spatřit i Alpy.
 
Svatá hora u Příbrami
Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.
V centru Příbrami můžete vidět  zámeček Ernestinum.
 
 
 
 

Cena: 370 Kč 

* Cena pro děti do 15 let -  150 Kč

* Cena pro mládež do 18 let, studenty do 26 let - 250 Kč

* Cena pro seniory nad 65 let - 250Kč

* Děti do 6 let zdarma

 

Cena zahrnuje: 
jízdné tam i zpět, kvíz s popisem trasy, průvodcovské služby
 

 

Přihlášení na akci Velikonoce v Brdech

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: