OYBIN PARNÍM VLAKEM

s možností vyhlídky Töpfer v Žitavských horách 
 
sobota 15. 6. 2024 
 
pátek 5. 7. 2024 (státní svátek)
 
sobota 27. 7. 2024
 

Cesta parním historickým vlakem na Oybin * návštěva bývalého hradu a kláštera * vyhlídka Töpfer v Žitavských horách *

 

Romantická atmosféra Žitavských hor během jízdy historickým vlakem, malebné lázeňské městečko Oybin a návštěva hradu a bývalého kláštera, který nejvíce proslavil náš Karel IV. K tomu možnost výstupu na krásnou vyhlídku Töpfer - lze vyjet i výletním vláčkem
 
VÝLET Z LIBERCE
 

Cestující z Prahy se do Liberce, kde je sraz dopraví buď autem (parkování u nádraží) nebo autobusem. Ideální spoj z Prahy, Černého Mostu Regiojet v 8.00, na autobusovém nádraží v Liberci (konečná stanice), které je hned proti vlakovému dorazí v 9.15

* 10.00 - sraz všech účastníků na vlakovém nádraží v Liberci

*  10.28 - odjezd z Liberce německým vlakem  do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.56

*  11.09 - zážitková cesta historickým parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.56

*  návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce - schody (nevhodné pro kočárek a pro lidi se sníženou pohyblivostí)

* vycházka na Töpfer 1,8 km tam a zpět, po zpevněné cestě, nahoře vyhlídka s restaurací. Tuto trasu jezdí také sem a tam výletní silniční vláček (cena 5 eur nahoru a 9 eur zpáteční). Výstup se dá vynechat a být déle na hradě.

* Odjezd z Oybinu v 16.07

* Příjezd do Žitavy v 16.50

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 17.01 (popř. 17.18)

* Příjezd do Liberce v 17.29 (popř. v 17.55) 

 

Cena: 610 Kč

Děti do 14,9 let 250 Kč
 
VÝLET JE VHODNÝ PRO SAMOSTATNĚ CHODÍCÍ DĚTI

VÝLET NENÍ VHODNÝ PRO KOČÁREK, VÝSTUP NA OYBIN NENÍ BEZBARIÉROVÝ, JSOU TAM SCHODY A V PARNÍM VLAKU MUSÍ BÝT KOČÁRKY VE SPECIÁLNÍM VOZE 

 

Cena zahrnuje:

 

* veškerou dopravu tam i zpět: vlak Liberec - Zittau a zpět, parní vlak Zittau - Oybin a zpět

historický příplatek na cestu parním vlakem - 10 EUR na osobu - již v ceně výletu

* průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje:

* vstupné na hrad a klášter Oybin 8 EUR dospělí, 7 EUR studenti, 3 EUR děti do 14 let

 

 

VŠICHNI - VČETNĚ DĚTÍ -  MUSÍ MÍT VLASTNÍ CESTOVNÍ DOKLAD (cestovní pas nebo občanský průkaz)
 
 
 
 

JÍZDA PARNÍM VLAKEM

Romantická jízda parním vlakem Žitavskými horami. Žitavská úzkokolejka byla založena roku 1880 a rozchod kolejí je jen 750 mm. Malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je venkovní i jídelní vůz.

HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.¨
 

TÖPFER (HRNČÍŘ, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev.
Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.
 

 

Přihlášení na akci Oybin parním vlakem v Žitavských horách

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: