OYBIN PARNÍM VLAKEM

Podzimní výlety na středověký hrad Oybin a skalní vyhlídky na Töpferu v Žitavských horách

Jízda parním vlakem* Skalní hrad a klášter Oybin v Žitavských horách * naučná stezka Žitavskými horami na vyhlídku Töpfer * 

TERMÍNY: soboty 13. 10., 20. 10. a 27. 10. 2018 



Den v Žitavských horách v Saské Lužici - romanitcká cesta parním vlakem,  návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, pískovcové skály a skalní vyhlídky - Töpfer a okolí - výlet vhodný pro turisty i pohodáře, děti i dospělé, variabilní program - na své si přijde každý!

ODJEZD Z PRAHY NEBO LIBERCE

* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 8.00 (Praha - Černý Most), příjezd do Liberce AN v 9.15

*  Odjezd z Liberce  vlakem  v 10:00 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.40

*  11.01 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.53

Programové možnosti:

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce, kdo chce může využít na výjezd turistický vláček za 2,5 EUR - platba přímo řidiči

* ve 14.05 pro zájemce přejezd parním vlakem s průvodkyní na zastávku Teufelsmühle a odsud 3 km zážitková trasa "Žitavskými Alpami" na Töpfer k vyhlídkám na Žitavské hory, úžasnými výhledy, možnost občerstvení na Töpferbaude, trasa dolů vás dovede zpět do Kurort Oybin.

TIP: komu se nechce do kopce nebo nemůže, tak může využít turistický vláček na Töpfer - doveze vás přímo k Töpferbaude - horské chatě, využít můžete buď jen cestu tam nebo tam i zpět. Odjezd vláčku je každou celou hodinu (např. v 15 hod. tam a v 16.30 zpět), vhodné i pro ty, kteří chtějí být déle na hradě Oybin.


* Odjezd z Oybinu v 17.25

* Příjezd do Žitavy v 18.08

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 18.44 

* Návrat do Liberce v 19.15

* odjezd  z Liberce v 19.40, příjezd Praha, Černý Most ve 21.05

Cena: z Liberce 799 Kč

          z Prahy   1099 Kč

PRO TY, KTEŘÍ CESTOVALI S ENGELTOUR VÝHODNÁ CENA

 V ceně balíčku z Liberce

  • cesta tam i zpět vlakem Liberec - Žitava
  • cesta parním vlakem Žitava - Oybin
  • cesta vlakem Oybin - Žitava
  • 1× vstupné na hrad a klášter Oybin
  • cesta k Teufelsmühle
  • průvodcovské služby

V ceně balíčku z Prahy

     
  • cesta tam i zpět autobusem Praha - Liberec
  • cesta tam i zpět vlakem Lberec - Žitava
  • cesta parním vlakem Žitava - Oybin
  • cesta vlakem Oybin - Žitava
  • 1× vstupné na hrad a klášter Oybin
  • cesta k Teufelsmühle
  • průvodcovské služby

Ceny výletu pro děti:

OD 1. 10. 2018 JSOU CENY PRO DĚTI SNÍŽENY:

6 - 14,9 let s odjezdem z Liberce 349 Kč

6 - 14,9 let s odjezdem  z Prahy 499 Kč

děti do 5,9 zdarma včetně dopravu a vstupu (z Prahy i Liberce)

Jízda parním vlakem je pro děti velice atraktivní.

Cena zahrnuje: Cestu tam i zpět vlakem Liberec - Žitava, cestu parním vlakem Žitava - Oybin, cestu vlakem Oybin - Žitava, vstupné na hrad a klášter Oybin, cestu k Teufelsmühle, průvodcovské služby, pro klienty z Prahy také cestu autobusem Praha - Liberec a zpět


ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.


HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
 
 

Töpfer (Hrnčíř, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. 
  Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.



Přihlášení na výlet Oybin parním vlakem

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: