OYBIN PARNÍM VLAKEM

Den v Žitavských horách v Saské Lužici - romanitcká cesta parním vlakem,  návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, návštěva města Zittau (Žitavy)

1) PRO ŠKOLY Z PRAHY

* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 8.00 (Praha - Černý Most), příjezd do Liberce AN v 9.15

*  Odjezd z Liberce  vlakem  v 10:00 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.40

*  návštěva městečka Zittau, komentovaná prohlídka, možnost nákupů

*  13.01 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 13.53

*  návštěva skalního hradu a kláštera Oybin

*  v 16.05  odjezd parním vlakem do Zittau (16.47)

* 17.18 přejezd vlakem do Liberce (17.55)

Cena pro žáka: 499 Kč/žák (první, druhý stupeň i SŠ), na každých 10 žáků 1 dospělý doprovod zcela zdarma

Cena zahrnuje: cesta tam i zpět autobusem Praha - Liberec, cesta tam i zpět vlakem Lberec - Žitava, cesta parním vlakem Žitava - Oybin a zpět, 1× vstupné na hrad a klášter Oybin, průvodcovské služby

Kdy: celoročně

Min.počet žáků: 15

Určeno pro ZŠ i SŠ (věk do 16.9 let)


ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.


HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.