NOVOROČNÍ MILEŠOVKA

Nejvyšší hora Českého Středohoří 837 m n. m.* Oparenské údolí 

 
 
 
 
Jak na Nový rok, tak po celý rok! A proto je třeba hned první den v roce být na vrcholu, v tomto případě na vrcholu Českého středohoří!
 
Trasa 13 km - středně náročná (náročnější výstup) - doporučujeme pevnou protiskluzovou turistickou obuv, vhodné jsou i hůlky
 
 
Program:
 
* 6.47 - odjezd z Prahy, hl.n.
* 19.10 - příjezd do Prahy, hl.n.
 
Podrobný program bude zaslán všem přihlášeným tři dny před odjezdem.
 
Trasa Bořislav - MIlešovka (837 m n.m.) 4,3 km, nahoře rozhledna a restaurace
Milešovka - Oparenské údolí - Oparno 7,9 km převážně z kopce
Možnost návštěvy zříceniny gogického hradu Oparno
V cíli možnost návštěvy restaurace
 

Cena: 390 Kč 

* Cena pro děti do 15 let -  250 Kč

* Cena pro mládež do 18 let, studenty do 26 let (ISIC) a seniory nad 65 let - 300 Kč

 

Cena zahrnuje: dopravu tam a zpět, služby průvodce

 
Milešovka (837 m n.m.)

Na vrcholu Milešovky vznikla ve dvacátých letech 19. století jedna z prvních horských restaurací v Čechách. V roce 1905 byla na vrcholu zřízena meteorologická stanice a u ní pak 19 metrů vysoká rozhledna. Dnes je na vrcholu hory stálé meteorologické pracoviště Ústavu fyziky atmosféry, součásti Akademie věd ČR. Na vrcholu se též nachází významný telekomunikační bod užívaný zejména pro dálkový přenos dat (mimo jiné i pro komunikaci mezi Prahou a některými městy v severních Čechách). Pro zajištění provozu na vrcholku hory byla od severu zřízena malá nákladní lanová dráha.
Milešovka je jako dobře přístupný vrchol s vynikajícím výhledem turisticky velmi atraktivní již od 19. století a je hojně navštěvována. Na Vrcholu je o svátcích v turistické sezóně obvykle dostupné občerstvení, rovněž se zde nachází řada informačních tabulí věnovaných historii meteorologické observatoře, okolní přírodě a meteorologii. Jde o místo dalekého rozhledu, které znalec a milovník Českého středohoří, německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt označoval za třetí nejkrásnější vyhlídku na světě.
 

 

Přihlášení na akci Novoroční Milešovka 1. 1. 2021

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: