ADVENTNÍ ÚŠTĚK

Adventní slet andělů v Úštěku patří k nejvyhledávanějším vánočním atrakcím u nás.

sobota 17. 12. 2022 
 
 
 

Slet andělů z kostelní věže - Úštěcký advent - Vánoční trhy - možnost návštěvy Muzea čertů - možnost výstupu na Kalvárii - Ostré (6 km okruh) - Úštěk - město plné památek

Program:
 
* 6.45 - odjezd z Prahy hl. n.  rychlíkem do Lovosic, přestup na vlak do Úštěka (8.35)
 
*  přistoupit se dá v Holešovicích v 6.55, Podbabě v 7.00, Kralupech v 7.18, v Hněvicích v 7.34, v Roudnici v 7.43 (nutno nahlásit předem)
 
Úštěcký advent plný řemeslných stánků od keramiků, dráteníků až po svíčkaře a výroce vánočních ozdob. Nechybí ani několik druhů svařeného vína a medoviny, opékané sele, staročeské placky, koláčky a další tradiční dobroty.
 
Třikrát za den první originální vystoupení v Evropě Slet andělů z kostelní věže. 
 
Možnost lehké turistiky na Kalvárii - 6 km
 
Možnost návštěvy Muzea čertů. 
 

17.20 - odjezd s přestupem v Lovosicích do Prahy (19.12)

Cena: 420 Kč

Cena pro děti a mládež do 18 let    350 Kč

Cena pro studenty 18 - 26 (nutný ISIC) a seniory 65+   370 Kč  

Cena zahrnuje: veškeré jízdné tam i zpět, služby průvodce

Cena nezahrnuje: vstupné na akci  100 Kč dospělý a 50 Kč dítě


OSTRÉ - KALVÁRIE

Poutní místo (3 km od Úštěka) založené jezuity, které vzniklo v letech 1703 - 1707 vybudováním kostelíka o dvou stejných věžích včetně monumentálního přístupového schodiště. Místo se stávalo pravidelně 3. května cílem mnoha poutníků, kteří přicházeli na vyhlášenou pouť. Od kostelíků směrem k severu se otevírá romantické panoráma úštěcké kotliny s dominujícím vrcholkem východního Českého středohoří - 726 m vysokým Sedlem. Objekty jsou v majetku katolické církve.

 

PTAČÍ DOMKY 

Postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří zde stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně (připomínají ptačí hnízda). Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále. Zvláštností je, že ze zadní strany mají domky několik pater, přičemž z přední strany lze dosáhnout až na okap (ulice l. máje).

MĚSTO VE FILMU

Město Úštěk a jeho okolí jsou dnes nejen městskou památkovou rezervací, ale také cílem velkého množství návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Atmosféra klidného maloměsta se v letních měsících mění jako mávnutím kouzelného proutku. Město samo o sobě nabízí mnoho krásných zákoutí a míst, které většinu návštěvníků zaujmou a potěší. O tom svědčí i skutečnost, že město bylo již několikrát "hercem" v mnoha úspěšných českých filmech: Babička Stely Zázvorkové v oskarovém Koljovi, pilot Maděra ve Zdivočelé zemi i tři vojenští zběhové v Renčových Rebelech, to byli dočasní filmoví obyvatelé Úštěka, kteří v jeho ulicích žili své imaginární životy. Byl zde také natočen historický film Zámek v Čechách v hlavní roli s Jiřinou Jiráskovou. Nejbližší okolí naopak posloužilo jako exteriéry pro filmové pohádky a dětské příběhy. Namátkou lze jmenovat dnes už pamětnické Pány kluky od režisérky Plívové - Šimkové nebo pohádku O létajícím ševci.

Přihlášení na akci Úštěk plný andělů

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: