PŘES ORLE DO KOŘENOVA

ČESKO - POLSKÝ VÝLET DO JIZERSKÝCH HOR

*Szklarska Poreba Jakuszyce * Orle* údolím Jizery* osada Jizerka*  Kořenov*

Termín:  neděle 1. 4. 2018


* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 7:00

* odjezd z Liberce vlakem v 8:35

* návrat do Liberce v 19:18

* návrat do Prahy ve 21:05

Na výběr dvě trasy:

12 km - základní trasa

15,5 km - přes Jizerku - krásná osada, panenská příroda

Možnosti občerstvení cestou: Jakuszyce (na startu), Orle (4 km od startu) nebo v cíli Kořenov, popř. na Jizerce (kdo zvolí delší trasu)

Hospůdka Orle je v Polsku, tak je potřeba mít nějaké zloté. Není tam draho.

Cena:

240 Kč z Liberce

420 Kč z Prahy (děti do 15 let 350 Kč)

Cena zahrnuje:

* veškerou dopravu

* průvodcovské služby

Stačí vyplnit rezervační formulář dole a platební údaje vám pošleme mailem.

Osada Orle

Orle se nachází v polské části jizerských hor ležící na úbočí hory Granicznik (870 m), která je jakýmsi polských dvojčetem hory Bukovec (1 005 m) na české straně Jizerek. Jedná se o pozůstatek staré sklářské osady, která zde bývala v letech 1754 - 1888 (tehdy se osada jmenovala Karlsthal). V jediné památkově chráněné budově, která zde zůstala z dob největší slávy osady, je nyní bufet turistické chaty a sál s krbem. Objekt dnešní turistické chaty "Orle", tzv. "Hájovnu" z tesaného kamene vybudoval kolem roku 1860 majitel sklárny pravděpodobně k administrativním účelům.

Osada Jizerka

Sklářská osada Jizerka se rozprostírá v malebném údolí říčky Jizerky, nad nímž se vypíná kopec Bukovec (1005 m.n.m.). Jizerka je významnou turistickou křižovatkou, představuje ideální základnu jak pro pěší turistiku, tak pro horskou cyklistiku a v zimě se její okolí mění na ráj pro běžkaře.
Malebná osada Jizerka se rozprostírá na malé náhorní plošině v srdci Jizerských hor a je nejvýše položenou obcí v ČR. Osada byla kdysi pojmenována podle hory Jizera, která se tyčí do výše 1122 m. n. m. nad nedalekou Smědavou.
První zmínka o osadě pochází z roku 1539, kde ji prameny označují jako sídlo čihařů, tedy lovců, kteří lovili zpravidla zpěvné ptáky. Později Jizerku osídlili dřevorubci a sběrači drahých kamenů. V polovině 19. století zde byly založeny dvě sklářské huti, z nichž jedna slouží dodnes. Pro upomínku na založení první sklářské huti byla ve středu osady zbudována kamenná pyramida.
Historii a přírodní bohatství osady Jizerky a Jizerských hor připomíná zdejší muzeum, které je umístěno ve staré škole. Osadou protéká stejnojmenný potok a také Safírový potok, na němž bývalo vyhlášené naleziště drahokamů (rubíny, modré safíry, spinely, topasy a v neposlední řadě izerín, odborníky nazývaný jako ilmenit). Kolem potoků jsou rozesety chalupy horského typu, většinou dřevěné, některé s dekorativními prvky (Stará pila, Panský dům, Pyramida...). Nejznámější chalupou je Hnojový dům, svérázné obydlí světoběžníka Gustava Ginzela.
Dominantou Jizerky je jedna z nejvyšších čedičových vyvřelin ve střední Evropě, vrch zvaný Bukovec ( 1005 m ). Je zde státní přírodní rezervace a prochází tudy jakož i celou Jizerkou naučná stezka. Přímo v osadě se nachází přísně chráněná upolínová louka a rašeliniště Jizery.
Jizerka je výjimečná svou nadmořskou výškou, která je kolem 850 metrů. Kombinace nadmořské výšky, reliéfu údolí a říčky Jizerky nahrává extrémnímu počasí v zimním období. Teploty kolem -30 °C a více nejsou na Jizerce v nočních hodinách mrazivých dnů ojedinělé. Při slunečných dnech je Jizerka rájem v Jizerských horách jako stvořeným pro pěší turistiku, cyklistiku (především na horských, či trekových kolech), nebo běžecké lyžování v zimních měsících.


Přihlášení na výlet Jizerské hory 1. 4. 2018

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: