ZÁMEK  PILLNITZ KAMÉLIE - kvete od půlky února do půlky dubna, v březnu květ vrcholí * DRÁŽĎANY - možnost výstavy orchidejí nebo nákupů

sobota 24. 3. 2018 

DRUHÁ VARIANTA VÝLETU VÝSTAVA ORCHIDEJÍ - NABÍDKA ZDE:

https://www.engeltour.cz/orchideje/

Program:

6.51 - Odjezd z Praha - Hlavní nádraží (přistoupit se dá v Kralupech , Roudnici a Ústí nad Labem), přestupy v Děčíně a  Bad Schandau

 9.58 - Příjezd do Drážďan

10.00 - 13.30 Přejezd s průvodcem tramvají k výstavišti, průvodce zajistí skupinové vstupné. Návštěva světové výstavy Svět orchidejí  spojené s  Velikonoční výstavou a trhy. Výstava je prodejní.

Odpolední program:

13.30 - přejezd s průvodkyní tramvají do historického centra a k nákupní třídě

* možnost komentované 60 min.prohlídky historického centra

* možnost nákupů a inviduálního programu

17.59 - odjezd vlakem z Drážďan, příjezd do Prahy, hl. nádraží v 21:08.

MOŽNOST NAVŠTÍVIT KVETOUCÍ KAMÉLII NA ZÁMKU PILLNITZ CESTOU DOMŮ - DO DRÁŽĎAN SE JIŽ NEVRACÍTE

* odjezd s průvodkyní kolem 14 hod. tramvají a přívozem na zámek Pillnitz, cestou zpět možnost nákupu ve velkém obchodním domě Real v Heidenau.

* v 18.13 odjezd z Hedienau přes Bad Schandau a Děčín

* Příjezd do Prahy ve 21.08

Kamélie na Pillnitz

Kamélie v zahradě zámku Pillnitz je každé jaro obsypána nalitými pupeny a vypadá jako obří karmínově zářící drahokam. Každý podzim obléká svůj skleněný zimník, který ji chrání až do května. Skleník je každý rok veřejnosti přístupný zpravidla již od února až do poloviny dubna. Obdobím hlavního rozkvětu kamélie bývá zpravidla březen.

Desítkami tisíc zářících květů vítá každoročně v předjaří drážďanská kamélie návštěvníky zámecké zahrady v Pillnitz. Obří keř s obvodem 35 a výškou 9 metrů pokryjí jej tisíce karmínově červených zvoncovitých květů a se žlutým středem. Kdo by čekal úchvatnou vůni, bude zklamán. Květy jsou bez jakékoli vůně či zápachu.

Stáří kamélie přezdívané »Grand Dame« není přesně známo. Roku 1776 byla v květináči importována až z Japonska a její cesta do Pillnitz vedla přes londýnskou Královskou botanickou zahradu v Kew. V roce 1801 kamélii (latinsky "camellia japonica" tedy kamélie japonská patří do čeledi čajovníkovitých) dvorní zahradník Carl A. Terscheck přesadil na její současné místo. Během svého života dosáhla kamélie i přes různá úskalí úctyhodných rozměrů.

Díky ochraně proti mrazu přežila kamélie v pillnitzké zámecké zahradě více než dvě století, čímž se stala nejstarší a největší kamélií severně od Alp. Zprvu kamélii přes mrazem chránil vytápěný dřevěný domek. Roku 1992 byl pro tento značně vzrostlý keř vystavěn velký skleník s ocelovými ochozy uvnitř. Tento 54tunový skleník se pohybuje na ocelové kolejnici a může tak kamélii od října do května zakrývat. Velká dvoukřídlá vrata umožňují, aby se obrovský keř bez újmy na zdraví skryl před mrazem a při teplotě 4-6 °C přezimoval. Klima ve skleníku hlídá počítač, který automaticky řídí teplotu, ventilaci, vlhkost a zastínění.

Zámecký park

Zámecký park se pyšní více než 2000 dřevinami a přes 600 rostlinami a zve v každém ročním období k procházkám. V rozlehlém parku najdeme zahrady v anglickém, holandském a čínském stylu. Saský dvůr se ve svém letním sídle věnoval především oslavám, odpočinku v přírodě a hrám. Dvorská společnost se ráda kochala pohledem na zámek z vodní hladiny řeky Labe. Dvořané se vozili na honosných reprezentativních gondolách a loďkách. Jedna z těchto gondol, krásná a fantasticky zdobená, je dodnes k vidění v parku na západní straně zámeckého komplexu budov. V oranžérii a sklenících kvetou palmy a vzácné cizokrajné rostliny. Svůj vlastní skleník má 250letá kamélie. Tento keř o velikosti vzrostlého stromu se každoročně v předjaří rozzáří desetitisícemi karmínovými květy.Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: