PARNÍM VLAKEM NA OYBIN a do ŽITAVSKÝCH HOR

Jarní výlety na středověký hrad Oybin a skalní vyhlídky na Töpferu v Žitavských horách

REZERVAČNÍ FORMULÁŘ ÚPLNĚ DOLE

TERMÍNY: so 11. 5. (VYPRODÁNO), so 18. 5. (VYPRODÁNO), so 25. 5. (VYPRODÁNO), ne 26. 5., so 1. 6.  2019 (VYPRODÁNO)

 
Další termíny zde:   www.engeltour.cz/oybin-a-jezero/
 
 

Podobná akce zde ZDE  (nyní nově také na Slevomatu)

Jízda parním vlakem* Skalní hrad a klášter Oybin v Žitavských horách * naučná stezka Žitavskými horami na vyhlídku Töpfer * 

Den v Žitavských horách v Saské Lužici - romanitcká cesta parním vlakem,  návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, pískovcové skály a skalní vyhlídky - Töpfer a okolí - výlet vhodný pro turisty i pohodáře, děti i dospělé, variabilní program - na své si přijde každý!

ODJEZD Z PRAHY NEBO LIBERCE:

* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 8.00 (Praha - Černý Most), příjezd do Liberce AN v 9.15

*  Odjezd z Liberce  vlakem  v 10:02 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.40

*  11.07 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.56

* POZOR: v termínech 28. 4. a 26. 5. 2019 odjezd z Prahy již v 7.00, odjezd z Liberce v 8.38 - návštěva Žitavy, možnost návštěvy Žitavského postního plátna, další program stejný 

Programové možnosti:

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce, místy schody (nevhodné pro kočárky), kdo chce může využít na výjezd turistický vláček za 2,5 EUR - platba přímo řidiči

* ve 14.56 pro zájemce přejezd parním vlakem s průvodcem na zastávku Teufelsmühle a odsud 3 km zážitková trasa "Žitavskými Alpami". Nejdříve vyjdete po žluté turistické značce 1,2 km na skalní vyhlídku Töpfer. Úžasné vyhlídky na Žitavské hory až k jezeru Olbersdorfersee, možnost občerstvení na Töpferbaude - venkovní i vnitřní posezení. Krásné místo!  Cesta zpět dolů k nádraží v Oybinu vede po pohodlné asfaltce a později lesní cestě.

Další možnost je jít zpět přes Schaferstein (Ostrý kámen), tzn.trasa Teufelsmühle - Töpfer - Schaferstein - Oybin nádr. celkem 3,5 km.

TIP: komu se nechce do kopce nebo nemůže, tak může využít turistický silniční vláček na Töpfer (cena 4 EUR) - doveze vás přímo k Töpferbaude - horské chatě, využít můžete buď jen cestu tam nebo tam i zpět. Odjezd vláčku je každou celou hodinu,  vhodné i pro ty, kteří chtějí být déle na Oybinu, vyrazit vláčkem nahoru stačí  v 15 hod. 

* příjemný čas se dá také strávit přímo na Oybinu a v městečku Kurort Oybin - tip pro ty,  kteří nechtějí vůbec turistiku.

 

* Odjezd z Oybinu v 17.43

* Příjezd do Žitavy v 18.25

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 18.44 

* Návrat do Liberce v 19.15

* odjezd  z Liberce v 19.40, příjezd Praha, Černý Most ve 21.05

 

Cena z Prahy:  1099 Kč

Cena zahrnuje:

* veškerou dopravu tam i zpět: autobus Regiojet, vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

Cena nezahrnuje případné vstupy:

* Hrad a klášter Oybin - dospělí 6 EUR, děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma

Cena z Liberce: 799 Kč

Cena zahrnuje:

 

* veškerou dopravu tam i zpět: vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje případné vstupy:

* Hrad a klášter Oybin - dospělí 6,5 EUR, děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma

Ceny výletu pro děti

6 - 14,9 let s odjezdem z Liberce 240 Kč

6 - 14,9 let s odjezdem  z Prahy 420 Kč

děti do 5,9 zdarma (z Prahy i Liberce)

ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.

HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
 
 

Töpfer (Hrnčíř, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. 
  Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.

Přihlášení na výlet Oybin parním vlakem

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: