OYBIN PARNÍM VLAKEM

* Skalní hrad Oybin v Žitavských horách * naučná stezka Žitavskými horami * Jonsdorf - Motýlí dům

TERMÍNY:

úterý (státní svátek) 8. 5. 2018


Program:

* Odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 7:00

*  Odjezd vlakem  z Liberec  v 8:38 do Zittau  (Žitava)

*  zastavení v městečku Žitava - možnost návštěvy Žitavského postního plátna nebo nákupů

*  11.01 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin

Oybin - programové možnosti:

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin

Vstupné:  6 eur (dospělí), 2,5 eur (děti 6 - 16 let), děti do 6 let zdarma

* naučná stezka  Jonsdorfským skalním městem

* výstup na Töpfer - skalní město Žitavských hor

* návštěva Motýlího domu v Jonsdorfu

Vstupné:  6,50 eur (dospělí), 4 eur (děti 3 - 16 let), 17,50 eur (rodinné vstupné 2 + 2)

(pozn. smysluplně se dají stihnout  dva z nabízených tří programů)

* Odjezd z Oybinu v 17.25

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 18.44 

* Návrat do Liberce v 19.15

* Odjezd z Liberce do Prahy autobusem Regiojetv v 19.40

 * Návrat do Prahy ve 21:05

OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody. Po zaplacení vstupného obdržíte plánek celého komplexu, který mají i v češtině, a můžete se samostatně vydat na prohlídku. Vzhledem k rozlehlosti celého areálu doporučujeme vyhradit si alespoň 2 hodiny času.

https://www.burgundkloster-oybin.com/

MOTÝLÍ DŮM JONSDORF

Na ploše 500m2 můžete vidět na 250 motýlů rozmanitých druhů, kteří poletují mezi palmami, břečťany a banánovníky. Můžete zde vidět i motýlí vajíčka, housenky a kukly. V prvním patře najdete v teráriích množství plazů, hadů a pavouků původem z pouští a pralesů. Ve vstupní hale vás jistě upoutá akvárium s mořskou vodou s barevnými korálovými rybami.

Hned u vchodu vedle pokladny se nachází koutek se suvenýry. V něm můžete koupit upomínkové předměty, dárečky i hračky. Pokud máte chuť si doma vytvořit kousek tropického lesa, může si zde koupit semínka tropických rostlin.

Když  dostanete hlad, ve zdejší kavárně je připravena stálá i polední nabídka, jídelní lístek je i v češtině. Samozřejmě si zde můžete vybrat z několika druhů kávy, zákusků, zmrzliny a zmrzlinových pohárů. Když je venku hezky, můžete posedět na letní terase.

Motýlí dům v číslech:

* rozloha přes 500m²
* k vidění okolo 30 druhů motýlů v počtu přes 250 kusů
* mnoho plazů a pavouků
* 3 m dlouhé mořské akvárium

https://www.schmetterlinge-jonsdorf.de/cs/motyli-dum/

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
Brandhöhe (Spálená výšina, 596 m) je asi 1 km dlouhý pískovcový hřbet, který se táhne nad severozápadním okrajem Lückendorfu od sedla Kammloch k Scharfensteinu. Spolu se sousední Louisenhöhe tvoří výrazný hřeben mezi Hvozdem a Töpferem, oddělující kotlinu s letoviskem Oybin od lučinatých strání u Lückendorfu.
Na severozápadní straně hřbetu je asi 500 m dlouhá romantická soutěska Grosse Felsengasse (Velká Skalní ulice), sevřená z obou stran mohutnými skalami. Svislou puklinu v pískovcové skále v třetihorách vyplnila žhavá láva, která způsobila zpevnění a prokřemenění okolních pískovců. Vyvřelá hornina ale později zvětrala a dodnes tu zůstaly jenom pískovcové skály po stranách, tvořící dlouhou a širokou "skalní ulici". Na jejím západním konci je chráněná přírodní památka s poetickým, ale zavádějícím názvem Muschelsaal (Mušlový sál). Je to pískovcová skála, prostoupená četnými hnědorezavě až červeně zbarvenými železitými polohami, které jsou zprohýbané a pokroucené do nejrůznějších tvarů.

Přihlášení na akci Oybin

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: