OYBIN PARNÍM VLAKEM

Středověký hrad Oybin a skalní vyhlídka Töpfer v Žitavských horách

Parním vlakem s jídelním vozem tam i zpět! S návštěvou Žitavy!!!
 

REZERVAČNÍ FORMULÁŘ PRO PŘÍHLÁŠENÍ NA VÝLET JE ÚPLNĚ DOLE!!!

TERMÍN:  pátek 5. 8. 2022

.

Den v Žitavských horách v Saské Horní Lužici - romanitcká cesta parním vlakem, pískovcové skály a vyhlídky, návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, předtím návštěva Žitavy.

Cestující z Prahy se na místo dopraví buď autem (parkování u nádraží zdarma) nebo autobusem. Návazný autobus vyjíždí z Prahy: Flix bus v 7.15 (časově vhodnější) nebo Regiojet v 7.00 v  Autobusy navazují i při cestě zpět. 

Na autobusovém nádraží na vás bude čekat náš průvodce a přejdete společně na vlakové nádraží...

*  Odjezd z Liberce německým vlakem  v 9.08 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 9.41

- návštěva Zittau (Žitavy)

*  11.09 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.56

Programové možnosti:

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce - možnost tento úsek přejet výletním vláčkem za 3 euro

* ti co nechtějí na hrad, mohou strávit čas v klimatických lázních Oybin - pěkné prostředí v srdci Žitavských hor, možnost občerstvení - cukrárny, kavárny, restaurace, procházky, možnost navštívit muzeum miniatur Horní Lužice  ZDE

* po návštěvě hradu možnost výstupu na skalní vyhlídku Töpfer - úžasné vyhlídky na Žitavské hory až k jezeru Olbersdorfersee, možnost občerstvení na Töpferbaude - venkovní i vnitřní posezení. Krásné místo!  Cesta tam a zpět od nádraží v Oybinu vede po pohodlné značené cestě. I na Töpfer lze vyjet výletním vláčkem, cena 5 euro

 

* Odjezd z Oybinu v 16.07

* Příjezd do Žitavy v 16.49

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 17.01 (pokud by měl parní vlak zpoždění tak v 17.18)

- Příjezd do Liberce v 17.29 (popř. v 17.55)

* Návrat do Liberce v 17.29

 

Cena: 490 Kč

Děti do 14,9 let 250 Kč

 

Cena zahrnuje:

 

* veškerou dopravu tam i zpět: vlak Liberec - Zittau a zpět, parní vlak Zittau - Oybin a zpět

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje:

* Vstupné hrad a klášter Oybin - dospělí 8 EUR, děti 6 - 14 let 3 EUR, děti do 6 let zdarma

* cestovní pojištění 

 

DĚTI MUSÍ MÍT VLASTNÍ CESTOVNÍ DOKLAD (cestovní pas nebo občanský průkaz)
 

 

ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.

HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
 
 

Töpfer (Hrnčíř, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. 
  Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.

Přihlášení na výlet Oybin parním vlakem

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: