OYBIN PARNÍM VLAKEM

Skalní vyhlídka Töpfer nebo Motýlí dům v Jonsdorfu

 
* Skalní hrad Oybin v Žitavských horách * naučná stezka Žitavskými horami * skalní vyhlídka Töpfer nebo Motýlí dům

 

REZERVAČNÍ FORMULÁŘ PRO PŘÍHLÁŠENÍ NA VÝLET JE ÚPLNĚ DOLE!!!

TERMÍNY: sobota  26. 10. 2019 

.

Den v Žitavských horách v Saské Lužici - romanitcká cesta parním vlakem, pískovcové skály a vyhlídky, návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, možnost návštěvy Motýlího domu (kolem 30 druhů motýlů v počtu 200 kusů, velký výběr plazů a pavouků, 3 m dlouhé mořské akvárium, občerstvení) nebo turistiky na Töpfer (skalní vyhlídka s restaurací)

ODJEZD Z PRAHY NEBO LIBERCE

* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 8.00 (Praha - Černý Most), příjezd do Liberce AN v 9.15

*  Odjezd z Liberce  vlakem  v 10:00 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.40

*  11.07 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.56

Programové možnosti:

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce (větší část schody, nevhodné pro kočárek) kdo chce může využít na výjezd turistický vláček za 2,5 EUR - platba přímo řidiči

* ti co nechtějí na hrad, mohou strávit čas v klimatických lázních Oybin - pěkné prostředí v srdci Žitavských hor, možnost občerstvení - cukrárny, kavárny, restaurace, procházky, možnost navštívit muzeum miniatur Horní Lužice  ZDE

 

Odpolední program :

Odpolední program jen pro zájemce, kdo chce zůstat déle na hradě či v lázních Oybin, nemusí se zúčastnit. Rozhodnout se můžete až na místě.

 

Návštěva Motýlího domu: 

* v 15.17 odjezd autobusem z Kurort Oybin do Jonsdorfu k Motýlímu domu  (15.33), návštěva  Motýlího domu - více info ZDE. Vstupné dospělí: 7 EUR, děti 3 - 16 let 4,50 EUR.

Zpět parním vlakem do Oybinu.

 

nebo 

 

Skalní vyhlídka Töpfer

Výstup 1,5 km na Töpfer (lze vzít ještě přes Schaferstein o 0,5 km delší). Úžasné vyhlídky na Žitavské hory až k jezeru Olbersdorfersee, možnost občerstvení na Töpferbaude - venkovní i vnitřní posezení. Krásné místo!  Cesta zpět dolů k nádraží v Oybinu vede po pohodlné asfaltce a později lesní cestě.

TIP: místo výstupu se dá využít turistický silniční vláček na Töpfer (cena 4 EUR)  - odjezd ze zastávky nedalekoi nádraží v Oybinu

 

* Odjezd z Oybinu v 17.43 

* Příjezd do Žitavy v 18.25

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 18.44 

* Návrat do Liberce v 19.15

* Autobusem Regiojet v 19.40, příjezd do Prahy ČM ve 21.05 (ti co jedou do Prahy)

* odjezd  z Liberce v 19.40, příjezd Praha, Černý Most ve 21.05

Cena z Prahy:  1099 Kč (stálí klienti sleva)

Cena zahrnuje:

* veškerou dopravu tam i zpět: autobus Regiojet, vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

Cena nezahrnuje:

* vstupné hrad a klášter Oybin - dospělí  7 EUR (od 10 lidí skupinové 6,5 EUR) děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma (jen pro zájemce)

* vstupné do Motýlího domu: dospělí: 7 EUR, děti 3 - 16 let 4,50 EUR.

* cestovní pojištění

 

Cena z Liberce: 799 Kč (stálí klienti sleva)

Cena zahrnuje:

 

* veškerou dopravu tam i zpět: vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje případné vstupy:

* Hrad a klášter Oybin - dospělí 6,5 EUR, děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma

 

Ceny výletu pro děti

6 - 14,9 let s odjezdem z Liberce 240 Kč

6 - 14,9 let s odjezdem  z Prahy 420 Kč

děti do 5,9 zdarma (z Prahy i Liberce)

 

ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.

HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
 
 

Töpfer (Hrnčíř, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. 
  Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.

 

MOTÝLÍ DŮM

V osmihranné, 500m2 velké hale se cítí cca 200 exotických motýlů velmi dobře. 35 druhů ze čtyř kontinentů – jižní a střední Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie.Obklopeni palmami, bambusovníky a banánovníky si můžete tento svět prožít. Bez mříží, sítí přímo až na kůži je možné si je prohlížet. Dále je zde velký výběr plazů a pavouků a 3 m dlouhé mořské akvárium.

 

Přihlášení na výlet Oybin parním vlakem

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: