OYBIN PARNÍM VLAKEM s možností koupání či turistiky

 

* Skalní hrad Oybin v Žitavských horách * naučná stezka Žitavskými horami *  jezero Olbersdorfer See * skalní vyhlídka Töpfer

REZERVAČNÍ FORMULÁŘ PRO PŘÍHLÁŠENÍ NA VÝLET JE ÚPLNĚ DOLE!!!

TERMÍNY: soboty  10. 8., 17. 8., 7. 9., 14. 9., 

12. 10., 19. 10. a 26. 10. 2019 

3.

 

Den v Žitavských horách v Saské Lužici - romanitcká cesta parním vlakem, pískovcové skály a vyhlídky, návštěva bývalého hradu a kláštera Oybin, možnost koupání v jezeře Olbersdorfersee (obrovské jezero, upravené pláže) nebo turistiky na Töpfer (skalní vyhlídka s restaurací)

ODJEZD Z PRAHY NEBO LIBERCE

* odjezd z Prahy autobusem Regiojet v 8.00 (Praha - Černý Most), příjezd do Liberce AN v 9.15

*  Odjezd z Liberce  vlakem  v 10:00 do Zittau (Žitava), příjezd do Zittau v 10.40

*  11.07 - zážitková cesta parním vlakem na Oybin, příjezd v 11.56

Programové možnosti:

 

* návštěva skalního hradu a kláštera Oybin, cesta k hradu 300 m do kopce (větší část schody, nevhodné pro kočárek) kdo chce může využít na výjezd turistický vláček za 2,5 EUR - platba přímo řidiči

* ti co nechtějí na hrad, mohou strávit čas v klimatických lázních Oybin - pěkné prostředí v srdci Žitavských hor, možnost občerstvení - cukrárny, kavárny, restaurace, procházky, možnost navštívit muzeum miniatur Horní Lužice  ZDE

 

Odpolední program:

Odpolední program jen pro zájemce, kdo chce zůstat déle na hradě či v lázních Oybin, nemusí se zúčastnit. Rozhodnout se můžete až na místě.

 

* ve 14.56   přejezd vlakem s průvodkyní k Olbersdorfskému jezeru. U jezera možnost koupání, vycházky, posezení. Ti, co pojedou k jezeru, už se na Oybin nevrací,  odjezd vlakem do Zittau v 18.09. Jezero s plážemi - vhodné místo zde najdou děti i dospělí, neplatí se žádný vstup, možnost občerstvení. Teplejší voda než obvykle.

 

vlak ve 14.56 mohou využít i zájemci o turistiku a vystoupit o stanici dál na zastávce Teufelsmühle a projít se Žitavskými Alpami, výstup po žluté na Töpfer (1,5 km výstup do kopce, ke konci náročnější terén - schůdky do skal). Úžasné vyhlídky na Žitavské hory až k jezeru Olbersdorfersee, možnost občerstvení na Töpferbaude - venkovní i vnitřní posezení. Krásné místo!  Cesta zpět dolů k nádraží v Oybinu vede po pohodlné asfaltce a později lesní cestě.

TIP: místo výstupu se dá využít turistický silniční vláček na Töpfer (cena 4 EUR)  - odjezd ze zastávky nedalekoi nádraží v Oybinu

 

* Odjezd z Oybinu v 17.43 (ti co pojedou k jezeru odjezd v 18.09 ze zastávky u jezera)

* Příjezd do Žitavy v 18.25

* Odjezd ze Žitavy do Liberce v 18.44 

* Návrat do Liberce v 19.15

* odjezd  z Liberce v 19.40, příjezd Praha, Černý Most ve 21.05

Cena z Prahy:  1099 Kč (stálí klienti sleva)

Cena zahrnuje:

* veškerou dopravu tam i zpět: autobus Regiojet, vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

Cena nezahrnuje:

* vstupné hrad a klášter Oybin - dospělí  7 EUR (od 10 lidí skupinové 6,5 EUR) děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma

* cestovní pojištění

 

Cena z Liberce: 799 Kč (stálí klienti sleva)

Cena zahrnuje:

 

* veškerou dopravu tam i zpět: vlak, parní vlak

* historický příplatek na cestu parním vlakem - 5 EUR

* průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje případné vstupy:

* Hrad a klášter Oybin - dospělí 6,5 EUR, děti 6 - 14 let 2,5 EUR, děti do 6 let zdarma

 

Ceny výletu pro děti

6 - 14,9 let s odjezdem z Liberce 240 Kč

6 - 14,9 let s odjezdem  z Prahy 420 Kč

děti do 5,9 zdarma (z Prahy i Liberce)

 

ŽITAVSKÁ ÚZKOROZCHODNÁ DRÁHA

Zittauer Schmalspurbahn

Žitavská ,úzkorozchodná dráha je jednou z několika zbývajících saských úzkorozchodných drah s rozchodem 750 mm. Na této trase jezdí již od roku 1890. Na pravidelné spoje jsou nasazovány historiké parní lokomotivy, dráha vlastní také dieselovou lokomotivu. Z vláčku jsou k vidění malebné pískovcové skalní formace a pohádkové horské vísky, které se zde snoubí s podstávkovými chaloupkami. Z vagónu se můžete kochat krásnými výhledy. Zařazen je i jídelní vůz, kde si můžete dát drobné občerstvení za příznivé ceny. A také jeden venkovní vůz.

HRAD A KLÁŠTER OYBIN

Na německé straně Lužických hor nenajdete významnější památku než skalní hrad Oybin. Jedinečné seskupení ruin gotického hradu a kláštera, vybudované na popud Karla IV. na vrcholku stejnojmenné pískovcové hory, je zajímavé nejenom pro fanoušky historie a památek, ale také pro milovníky přírody.  Hradní budova náhorního hradu zaujímá celkovou rozlohu na vrcholu hory. Kromě samotného hradu, zahrnuje stavba také císařský dům na západní straně, a zříceninu kláštera, náhorní hřbitov a hradní restaurant, kde se můžete občerstvit. V nejvyšším bodě hory se nachází camera obscura. Ojvínský hradní kostel na svahu skrývá ve svém nitru pozoruhodné malby.

Klášter má nezapomenutelnou atmosféru a skvělou akustiku, často zde můžete vidět dvojici hudebníků hrajícíc na vilou a klávesy.

KLIMATICKÉ LÁZNĚ KURORT OYBIN

Středobod Žitavských hor leží v malebném údolí, obklopen  zelenými horami. V centru obce, na nejznámějším skalním masivu Žitavských hor, který rozpustilá příroda vytvarovala do podoby včelího úlu, se do výšky tyčí zříceniny českého císařského hradu a kláštera Oybin. U výstupu na horu Oybin se nachází klenot barokního stavitelského umění - kostel vystavěný v roce 1734, někdy též nazývaný "svatební kostelík". 
  

NAUČNÉ STEZKY V ŽITAVSKÝCH HORÁCH - ,,ŽITAVSKÉ ALPY"

Žitavské hory jsou severní částí Lužických hor ležící na území Německa, patří ke státu Sasko. V roce 1958 byla na ploše 63 km² založena Chráněná krajinná oblast Žitavské hory jejíž správa sídlí v Žitavě. Území je označováno jako nejmenší německé pohoří. Postupná eroze pískovců vytvořila zajímavé útvary, údolí a skalní města. Díky malé rozloze od 5 do 15 kilometrů a s kopci maximálně do nadmořské výsky 800 metrů je můžete celé projít pěsky.
 
 

Töpfer (Hrnčíř, 582 m)

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. 
  Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.

 

OLBERSDORFSKÉ JEZERO

Nachází se na úpatí Žitavských hor. Rekreační areál vznikl rekultivací 130 ha dřívější plochy hnědouhelného povrchového dolu. Najdete zde jak písečné pláže, tak dřevěná mola. Nechybí stánky s občerstvením, restaurace, vodní a sportovní atrakce. Za koupání v tomto Saském moři se neplatí žádné vstupné.

 

 

Přihlášení na výlet Oybin a jezero

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: